e0fdcfc246d0c4753d7a41b4270f1e06.jpg

Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, w trosce o zdrowie mieszkańców województwa pomorskiego, przekazuje w załączeniu ulotkę informacyjną na temat badań diagnostycznych w kierunku wykrywania zakażenia wirusem HCV powodującym wirusowe zapalenie wątroby typu C.

Wirusowe choroby wątroby zostały uznane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Szacuje się. iż w Polsce zakażonych HCV jest ok. 200 tys. mieszkańców, z czego ok. 80 % osób tego nie wie. Niewystarczający poziom wiedzy oraz świadomości Polaków na temat zakażeń IICV jest wciąż dużym wyzwaniem dla zdrowia publicznego w Polsce.

Aktualnie w województwie pomorskim funkcjonuje ogólnopolski program badań przesiewowych w ramach którego diagnostyka zakażeń HCV jest prosta i bezpłatna, a wstępny wynik uzyskuje się po kilkunastu minutach.. Wykaz punktów bezpłatnego testowania znajduje się w załączonej ulotce. Leczenie wirusowego zapalenia wątroby typu C jest obecnie skuteczne, łatwo dostępne i w pełni refundowane przez Narodowcy Fundusz Zdrowia.

Pomorski Państwowy- Wojewódzki Inspektor Sanitarny zwraca się z uprzejmą prośbą o poinformowanie Państwa pracowników na temat możliwości skorzystania z bezpłatnych badań w kierunku wykrywania zakażeń HCV. W przypadku pytań oraz konieczności udzielenia dodatkowych informacji pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej województwa pomorskiego pozostają do Państwa dyspozycji.

Załącznik:

-