39092feb862433dac343a3ebcb3f96e5.jpg

Od 5 lat ważyły się losy projektu budowy infrastruktury i otwarcia szlaku kajakowego na rzece Łupawa. W początkowej fazie projektu w procesie koncepcji i projektowania udział brało 7 gmin. Determinacja i wytrwałość w ostatecznej formie zaowocowała w gminach Czarna Dąbrówka i Potęgowo.

W środę 27 listopada w Sali ,,Niebo Polskie” Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego marszałkowie M. Struk i W. Byczkowski podpisali umowy z wójtami J. Klasa i D. Litwin na mocy których gminy i  firmy prywatne otrzymują dofinansowanie na realizację projektów ucywilizowania turystyki kajakowej na rzece Łupawa.

Na rzece Łupawa w 2020r. inwestycje realizowane będą przez gminy Potęgowo i Czarna Dąbrówka oraz firmy prywatne: FAMILYday Marzena Reclaf oraz ekajaki.pl Andrzej Tenderenda. Gmina Potęgowo zrealizuje jedną przystań kajakową w Łupawie oraz dwie przenoski przy elektrowniach w Łupawie i Poganicach. Dodatkowo wykonane zostanie oznakowanie stanowiska archeologicznego megalitów w Łupawie. Wartość inwestycji to 504,5 tys. zł, a dofinansowanie unijne wyniesie 428,8 tys. zł. Gmina Czarna Dąbrówka oznakowaniu łącznie 20 km szlaku kajakowego na terenie gminy oraz budowa 1 przenoski przez przeszkodę (jaz) w miejscowości Kozin. Wartość inwestycji to 317,6 tys. zł, a dofinansowanie unijne wyniesie prawie 270 tys. zł.

Przedmiotem projektu firmy FAMILYday Marzena Reclaf jest wybudowanie ogólnodostępnej przystani kajakowej w miejscowości Kozin (w tym wielofunkcyjnego budynku obsługi przystani oraz wiaty), która stanowić będzie punkt etapowy spływów nad Łupawą. Wartość inwestycji to 976,1 tys. zł, a dofinansowanie unijne wyniesie prawie 830 tys. zł. Firma ekajaki.pl Andrzej Tenderenda wybuduje przystań kajakową stanowiącą punkt początkowy spływów  dla rzeki Łupawy nad jeziorem Jasień. Pozwoli to na zagospodarowanie i oznakowanie 2 km szlaku kajakowego.

Wartość inwestycji to prawie 1,3 mln zł, a dofinansowanie unijne wyniesie 843,4 tys.zł. Tu też powstanie ośrodek szkolenia kandydatów sportu żeglarskiego dla uczniów naszych szkół i dorosłych mieszkańców gminy, do którego gmina wnosi aportem 3 pięcioosobowe łodzie szkoleniowe. Ten zakup również jest dofinansowany w 85% ze środków unijnych.

Rzeka Łupawa ze względu na swoją żywiołowość jest znakomitym i atrakcyjny szlakiem kajakowym, który kończy się w Rowach na falach Bałtyku. Ten sukces ,,zamyka” na razie nasz program wsparcia realizacji programu inwestycyjno-organizacyjnego na wdrażanie form sportowej aktywności na rzekach Słupi, Łupawy i naszych jeziorach. W realizacji tego program doskonale wpisały się prywatne firmy, które zadbają o przyciąganie turystów zapewniając również formy noclegów i gastronomi.