s_800_550_16777215_0_1_cache_klixok2watermark_7e955b856c986a0a14cbb4813c62e6ab.jpg

W tym roku szkolnym Tydzień Kaszubski został wyznaczony na dni od 13 do 15 marca. Przygotowania do tego wydarzenia trwały wiele dni. Już w poniedziałek szkoła zaczynała przybierać różnorodne motywy kaszubskie. Poza dekoracją na holu przy każdej z izb lekcyjnych pojawiły się gazetki o tematyce kaszubskiej.

Pierwszego dnia – 12 marca – odbył się konkurs wiedzy o Kaszubach, w którym udział wzięli uczniowie klas VI i VII.

13 marca uczniowie uczęszczający na język kaszubski wzięli udział w warsztatach przeprowadzonych przez panią Angelikę Szulfer z pracowni „Farwa”. Różnymi wzorami i napisami kaszubskimi przyozdabiali koszulki, plecaki, torby, kubki, szkatułki i ramki. W tym dniu również odbył się konkurs literacki „Kaszubski świat w Remusie zaklęty”, w którym wzięli udział uczniowie klasy VI.

 15 marca odbyła się akademia, podczas której uczniowie, uczący się języka kaszubskiego i nalężący do zespołu ludowego, ukazali piękno kaszubszczyzny w wierszach, piosenkach, tańcach i skeczu. Swoją obecnością zaszczycili nas p. Wójt Jan Klasa, przewodnicząca Rady Rodziców p. Karolina Kaczmarek, p. Zbigniew Kosiński – postać mocno związana z kaszubszczyzną w naszej szkole oraz rodzice i dziadkowie. Po powitaniu gości przez pana dyrektora odbyło się ogłoszenie wyników konkursów i wręczenie nagród ufundowanych przez Starostwo Powiatowe.

Miejsca zajęte w poszczególnych konkursach przedstawiają się następująco:

Konkurs wiedzy o Kaszubach

I miejsce – Agata Haponiuk

II miejsce – Kalina Cheba

II miejsce – Dominik Brac

wyróżnienia: Nikola Malek, Dawid Bartelik, Piotr Biernat

Konkurs „Kaszubski świat w Remusie zaklęty”

I miejsce – Agata Haponiuk

II miejsce – Roksana Labuda

III miejsce – Oliwia Gańska

wyróżnienia: Kalina Cheba, Julia Klassa

 

Tradycyjnie nie zabrakło przepysznego młodzowego kucha i chleba swojskiego ze smalcem, które przygotowała nam p. Genowefa Zblewska z Rokit.

Serdecznie dziękuję dyrekcji, wszystkim koleżankom, kolegom z grona pedagogicznego, paniom sprzątaczkom i kucharkom za włączenie się w przygotowanie Tygodnia Kaszubskiego. Dziękuję wychowawcom i uczniom całej szkoły, którzy w tym dniu zaakcentowali swoją obecność ubiorem z motywami kaszubskimi.

-

Nauczyciel języka regionalnego – kaszubskiego

Ewa Kosińska

Czytaj Więcej>>