s_800_550_16777215_01_cache_klixok2watermark_63cb861f93432f4be837a244adcf192d.jpg

31 sierpnia 2019 r. odbyły się coroczne dożynki Gminy Czarna Dąbrówka. Gospodarzem dożynek było Sołectwo Nożyno a głównym organizatorem Gminne Centrum Kultury i Biblioteka w Czarnej Dąbrówce. Dożynki rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w kościele parafialnym p.w. Św. Antoniego Padewskiego w Nożynie.

Mszę celebrował dekanalny duszpasterz rolników ksiądz Bolesław Konewka wspólnie z ks. proboszczem Michałem Lal ks. Mariuszem Łąckim z Rokit oraz ks. Antonim Stranc z Czarnej Dąbrówki. Kazanie wygłosił ks. Mariusz Łącki -  „Radość napełnia nasze serca, kiedy wchodzimy dzisiaj do świątyni i widzimy przed ołtarzem korony i wieńce dożynkowe, zasobne w dorodne ziarno. Radujcie się! Mozolne żniwa za wami… Dziękujmy Bogu najpierw za chleb. Bo dożynki zawsze kojarzą się nam z chlebem.  Dożynki, to kontemplacja chleba” – mówił w homilii.


Po uroczystej mszy dożynkowej korowód dożynkowy na czele Zespołu Kaszubskiego „Roczitkòwé Jagòdë” i Orkiestry Dętej z Zapcenia  przemaszerował na stadion WKS Nożyno gdzie odbyły się główne uroczystości dożynkowe.

Starości dożynek państwo Malek wspólnie z przedstawicielem premiera Mateusza Morawieckiego,  V-ce Wojewodą Pomorskim Mariuszem Łuczykiem,  Wójtem Gminy Janem Klasą,  Przewodniczącym rady gminy Tomaszem Naderzą, Starostą Bytowskim Leszkiem Waszkiewiczem oraz radnym powiatowym Wojciechem Dudą dokonali oficjalnego rozpoczęcia dożynek i poczęstowania chlebem przybyłych gości.

 

Podczas  dożynek wręczono nagrody w konkursie “Piękna Wieś 2019” i „Piękna Wieś Pomorska 2019” które otrzymali :

KONKURS „PIĘKNA WIEŚ 2019”

KATEGORIA „ZAGRODA NIEROLNICZA”

I miejsce: Alicja i Paweł Kosińscy- Jasień

II miejsce: Krystyna i Roman Drywa- Bochówko

WYRÓŻNIENIE:

Dorota Mrozewska- Rokity

 

KONKURS „PIĘKNA WIEŚ POMORSKA 2019”

KATEGORIA „WIEŚ”

Miejscowość Nożyno

KATEGORIA „ZAGRODA”

I miejsce- Maria i Jan Bryjka- Mikorowo

II miejsce- Bożena i Ryszard Dawidowscy- Kartkowo

 

Odbył się również tradycyjny już konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy Gminny Czarna Dąbrówka. Do którego przystąpiło 16 sołectw. Jury po długim namyśle przyznało I miejsce Sołectwu Dęby, II miejsce Sołectwu Mydlita, III miejsce Sołectwu Rokity a pozostałe sołectwa otrzymały wyróżnienia.

W trakcie dożynek odbywały się występy Orkiestry Dętej z Zapcenia oraz zespołu kaszubskiego „Roczitkòwé Jagòdë” z Rokit.  Dużym zainteresowaniem cieszył się występ zespołu tanecznego z BCK, występ wokalny Moniki Miszk i zespołu „Muzikal” oraz pokaz tańca z ogniem w wykonaniu zespołu „Febris”. A w rytm bałkańskich melodii porwał wszystkich zespół “Sharena”.

Nie zabrakło także dodatkowych atrakcji dla najmłodszych jak dmuchańce, kolejki, stoisk z rękodziełem, zabawkami i jedzeniem które przyciągały swym pięknem i oryginalnymi elementami dekoracyjnymi oraz wielu innych atrakcji.

Gwiazdą dożynek był występ zespołu „Goral”

Zakończeniem dożynek była plenerowa zabawa przy muzyce „DJ Tofik” która trwała do późnych godzin nocnych.

Więcej zdjęć