s_800_550_16777215_0_1_cache_klixok2watermark_b5b3d75485178a5b23fe23f7478f9178.jpg

6 lipca 2024 roku odbyła się jubileuszowa XXV Biesiada Kaszubska w Jasieniu. Organizatorami biesiady byli Gminne Centrum Kultury i Biblioteka w Czarnej Dąbrówce, Sołectwo Jasień oraz Rada Rodziców Szkoły Podstawowej w Jasieniu.

Głównym celem Biesiady jest promocja Jasienia i naszej gminy, folkloru kaszubskiego, a także ukazanie dowcipu i gadek kaszubskich. Stanowi to wielką atrakcję dla turystów, ale i wspaniałą rozrywkę dla mieszkańców Jasienia i okolic.

Biesiada rozpoczęła się o godzinie 10.00 od turnieju piłki plażowej, natomiast główne uroczystości rozpoczęły się o godzinie 15:00 uroczystym przemarszem Orkiestry Dętej i Zespołów Kaszubskich na plac rekreacyjny w Parku.

Otwarcia imprezy dokonali Wójt Gminy Jan Klasa, Dyrektor GCKiB Beata Łozowska, Dyrektor SP Jasień Danuta Toporek oraz Radny Jarosław Cichosz i Sołtys Paweł Kosiński.

Po oficjalnym otwarciu na scenę wystąpiły zespoły kaszubskie "Niezabôtczi" z Jasienia, „Kaszëbsczé Nótci” z Czarnej Dąbrówki oraz Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Sierakowice”. Na scenie występowały również kabaret Kuńda, Paulina Piotrowska i Nadia Puzdrowska.

Tak jak w poprzednich latach odbyła się licytacja na rzecz szkoły. Licytowano m.in. okazjonalne gadżety, rękodzieła, swojski chleb i kiełbasę, ciasta oraz wędzone ryby. Zebrano łącznie (licytacja i kuchnia) ponad 7000 zł.

Podczas całej imprezy można było korzystać z wielu atrakcji przygotowanych przez organizatorów: m. in. zabaw, stoisk handlowych rozstawionych na placu, dmuchanych zjeżdżalni itp. Kramy rozstawili też miejscowi twórcy ludowi i sklepikarze. 

Prawdziwą furorę robiła kaszubska kuchnia zorganizowana przez radę rodziców, serwowano między innymi placki ziemniaczane, pajdy chleba ze smalcem, pulki ze śledziami oraz ogórki, bigos i ciasto.

Gwiazdą biesiady był występ zespołu "Mini Max" z Luzina a później koncert zespołu "Plus Band".

Zakończeniem biesiady była zabawa taneczna do późnych godzin nocnych, przy muzyce „DJ Amadeusza”

Czytaj Więcej>>